• Kawiarki marki Bialetti

  • Parametry

Kawiarka zwana również jako makinetka, moka lub kafetiera to urządzenie kształtem przypominające czajnik, wynalezione i spopularyzowane przez włoskiego inżyniera Alfonso Bialettiego. Zasada działania jest prosta i wykorzystuje ciśnienie, które jest wytwarzane wewnątrz kawiarki podczas podgrzewania wody, która następnie przechodzi przez zmielone ziarna kawy i zbiera się w górnej części naczynia.Kawiarki do kawy to sprzęt wynaleziony dawno temu, ale ich konstrukcja nie zmieniła się do dziś.

Czytaj więcej

Budowa kawiarki

Kawiarka wykonana jest zazwyczaj z aluminium lub stali nierdzewnej. Do elementów składowych należą: podstawa, w której umieszczony jest zawór bezpieczeństwa oraz gwint, sitko ekstrakcyjne, gdzie umieszcza się kawę, filtr, gumowa uszczelka oraz górny pojemnik na gotowy napar. Wybierając kawiarkę, kierujmy się tym, ile kawy chcemy przygotować podczas jednego zaparzania. Na dzbanku można zaobserwować oznaczenie tz, czyli skrót od włoskiego wyrażenia tazza, czyli filiżanka. Tą miarą określa się jedną porcję espresso, czyli 50 mililitrów.

Jak przygotować kawę w kawiarce?

Do dolnego zbiornika wlej wodę poniżej poziomu zaworu bezpieczeństwa, wsyp kawę do sitka ekstrakcyjnego i lekko wyrównaj, pamiętając, żeby jej nie ugniatać. Zakręć całość i umieść na ogniu. Po jakimś czasie woda zacznie wypływać do górnej komory i będzie można poczuć niezwykły aromat kawy. Aby napar wyszedł jak najlepiej, należy przestrzegać kilku zasad. Nie wolno doprowadzić wody do wrzenia, gdyż zmieni to kompletnie smak kawy i będzie wyczuwalna intensywna goryczka. Stopień zmielenia także ma znaczenie, więc nie powinno się używać kawy zbyt drobno i grubo mielonej. Gotowe kawy ze sklepu nie spełniają tego wymogu, dlatego najlepiej zrobić to samodzielnie przy pomocy młynka. Warto wybierać kawiarki do kawy renomowanych firm takich jak Bialetti, które zachwycają nie tylko wyglądem, ale również jakością wykonania.

Czyszczenie i konserwacja kawiarki

Wszystkie części kawiarki należy myć jedynie wodą, gdyż niektóre detergenty mogą wchodzić w reakcję z materiałem, z którego wykonane jest urządzenie. Powinno się to robić po zaparzeniu kawy, gdyż zapobiega to odbarwieniom, które mogą powstawać wewnątrz naczynia. Gumową uszczelkę należy dokładnie osuszyć i sprawdzać, czy nie posiada uszkodzeń. Jest to element, który po pewnym czasie będzie musiał być wymieniony, zwłaszcza wtedy, gdy pojawią się nieszczelności i kawiarka będzie przeciekać. Pamiętaj, że urządzenie musi być całkowicie suche, gdyż pozostawione resztki wody mogą powodować osadzanie się kamienia, co wygląda nieestetycznie i ma wpływ na smak naparu.