Jeżeli uwielbiasz pić kawę i kochasz jej smak, wiesz, jak ważny w procesie jej przygotowania jest młynek do kawy. Zapewne też przecierasz go po użyciu (ale czy każdym?) i wydaje Ci się, że jest już czysty… Jednak, jak się okazuje, nie każdy wie, jak prawidłowo czyścić młynek do kawy. Źle wyczyszczony młynek wpływa na smak i jakość następnej kawy, dlatego warto wiedzieć, jak dobrze go czyścić. Czytaj niżej, jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo to zrobić, aby cieszyć się zawsze idealnym smakiem kawy.

Podczas mielenia kawy, ziarna są rozdrabniane na różne wielkości. Wiele kawałków może utknąć między zakamarkami młynka. Na powierzchni młynka również znajduje się pył powstały z proszkowanej kawy oraz naturalne oleje, które mają ziarna kawy. Z czasem tłuszcz jełczeje, co wpływa na smak kawy. Dlatego wszystko to należy dokładnie usunąć przed zmieleniem kolejnej porcji kawy. Do codziennego czyszczenia zaleca się wyczyszczenie widocznych cząstek i ogólne przetarcie młynka i jego elementów tnących. Dokładniejsze czyszczenie zaleca się raz w tygodniu (przy codziennym używaniu młynka).

Jak czyścić żarnowy młynek do kawy?

Na początek zajmiemy się czyszczeniem tego rodzaju młynka, gdyż wiele osób go posiada, a czyszczenie może sprawić trochę problemu. Jeśli chcesz z grubsza przetrzeć młynek, wszystkie możliwe części przetrzyj wilgotną ściereczką i wytrzyj do sucha. Jeżeli chcesz dokładnie wyczyścić młynek, należy to zrobić w kilku etapach.

Warto zaopatrzyć się w pojemnik ze sprężonym powietrzem (koszt około 20 zł). Za pomocą takiego powietrza dokładnie wyczyścisz młynek w różnych zakamarkach. Możesz do tego użyć również małej szczoteczki do zębów, aby wymieść wszelkie pozostałe cząstki zmielonych ziaren.

Ziarna mają naturalny olej, który może pozostawać na plastikowych ściankach w pojemniku, gdzie je wsypujesz. Jeśli to możliwe, wyjmij pojemnik na ziarna i dokładnie go przetrzyj wewnątrz. Jeśli Twój młynek ma wyjmowaną komorę do mielenia, wyjmij ją, wypłucz pod wodą (jeśli jest to zalecane przez producenta) i wysusz. Wnętrze pojemnika zaleca się wycierać suchą szmatką, usuwając resztki oleju ze ścianek.

Jak wyczyścić elektryczny młynek do kawy?

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby dokładnie wyczyścić elektryczny młynek do kawy.

  1. Wyłącz młynek z prądu.
  2. Zapoznaj się z instrukcją obsługi młynka. W wielu modelach istnieje możliwość usunięcia leja oraz górnej obudowy mielenia. Dzięki temu łatwo dostaniesz się do zadziorów lub noży. Wówczas masz możliwość dokładnego czyszczenia tych elementów i wszystkich zakamarków i szczelin.
  3. Odwróć młynek do góry nogami i potrząśnij, by pozbyć się kawowego pyłu.
  4. Za pomocą pędzelka, szczoteczki lub suchej szmatki usuń wszystkie widoczne zabrudzenia i kurz przylegający do ścianek.
  5. Zwróć uwagę na zsyp — to miejsce, gdzie kawa mielona kieruje się do szuflady mielenia. To miejsce również lubi się zapychać kawą. Możesz go wyczyścić sprężonym powietrzem.
  6. Wszystkie możliwe elementy przetrzyj szmatką lub umyj, jeśli pozwala na to producent.
  7. Dokładnie wysusz wszystkie części przed ponownym złożeniem.
  8. Niektóre elementy można myć w zmywarce (również doczytaj w instrukcji).

Jak często czyścić młynek do kawy?

Zaleca się dokładne czyszczenie 1-2 razy w miesiącu (przy codziennym używaniu młynka) lub gdy widzisz dużo kawowego pyłu. Czysty młynek sprawia, że kawa smakuje po prostu lepiej, ale także wydłuża żywotność młynka. Dlatego naprawdę warto to robić.

Aby zadbać o dobrą kondycję młynka, warto też kupować lepszej jakości kawę. Wysokiej jakości ziarna zawierają mniej olejków. Kawa taka jest gęstsza, co prowadzi do bardziej równomiernego zmielenia i mniejszej ilości pyłu kawowego pozostającego w młynku. W wyniku tego rzadziej musimy czyścić młynek.