📢 Wysyłki DPD Pickup! Teraz 6,99zł, uzupełnij zapasy kaw   

Kawa o niejskiej kwasowości

Liczba produktów: 33

Kawa pochodzi z pestki owocu kawowca, który sam w sobie zawiera nuty kwasowe, dlatego jest to naturalna cecha sporządzanego z nich naparu. Kwasowość to połączenie przyjemnych nut pomarańczy, cytryn czy jabłek z bardziej pikantnymi i korzennymi aromatami. Pamiętać należy o tym, że pojęcia kwasowość i kwaśność różnią się od siebie. W przypadku tej pierwszej mówimy o relacji kwasu i cukru, druga określa cierpki posmak taki jak np. ocet i wynika z kilku czynników.

Co ma wpływ na smak kawy?

Ziarna, z których przygotowywana jest kawa, mają określony profil smakowy, z którego wynika jej smak, kwasowość i pozostałe walory aromatyczne. Samą kwasowość charakteryzuje region, w którym prowadzone są uprawy, klimat, warunki atmosferyczne, rodzaj gleby, metody obróbki, stopień wypalenia ziaren oraz finalny sposób przyrządzenia. Kawa o niskiej kwasowości to propozycja dla osób, które cenią sobie łagodniejszy smak i owocowe nuty wyczuwalne w kawie. Ziarna jasno palone lub średnio palone będą odpowiednie. Najlepsza będzie arabica, gdyż zawiera mniejszą ilość kwasu chlorogenowego, który wpływa na poziom goryczki i kwaśnego posmaku.

Dlaczego kawa jest kwaśna?

Odpowiedzi na to pytanie należy poszukać, analizując kilka czynników. Jednym z nich jest miejsce uprawy. Jeżeli na plantacji prowadzącej zbiory doszło do zanieczyszczenia ziaren lub proces fermentacji nie przebiegał prawidłowo, gotowy produkt może posiadać defekty wpływające na smak kawy. Jeśli w palarni, która zajmowała się obróbką termiczną ziaren wynikły błędy podczas produkcji, zaowocuje to niskiej jakości produktem, który nie będzie nadawał się do konsumpcji. Jeśli jednak wykluczymy wszystkie te elementy, to najprawdopodobniej sami przyczyniliśmy się do tego, że kawa jest kwaśna. Źle dobrane proporcje kawy i wody, krótki czas parzenia, stopień zmielenia ziaren, nieprawidłowo wyczyszczony sprzęt, który stosujemy do przygotowywania naparu, pozostałości środków czyszczących oraz jeden z najważniejszych czynników, czyli jakość wody stosowanej do parzenia to tylko niektóre z przyczyn, które wpływają na smak kawy.

Najważniejsze czynniki NieKwaśnej kawy

Mimo innych czynników, które wpływają na jakość zaparzonej kawy, najważniejsza jest temperatura przygotowywania. Woda nie może być letnia — minimalna temperatura do zaparzania ziaren to 88 stopni Celsjusza, ale jeśli zalejesz kawę wrzątkiem, przeparzysz ją, w wyniku czego będzie gorzka i niesmaczna. Najlepiej jest znaleźć złoty środek, dzięki któremu uzyskasz idealny napar. Należy pamiętać, że różne ziarna, z różnych krajów/ obróbek/ odmian mają inną charakterystykę. Warto eksperymentować i sprawdzać jaka kawa smakuje Ci najbardziej.