Początki kawy w Kostaryce
Początki kawy w Kostaryce to 1779 rok i Środkowa Dolina, gdzie uprawiano kawowce ze względu na doskonałej jakości glebę i warunki klimatyczne. Początkowo największa ilość zbiorów wędrowała do Chile, gdzie zyskała miano chilijskiej. Od 1843 roku za sprawą kapitana brytyjskiego statku „The Monarch” zaczęła docierać bezpośrednio do Londynu. Człowiek ten zauważył bowiem, że w handlu kawą z Kostaryką tkwi ogromny potencjał. Do połowy XX wieku stanowiła ona podstawę gospodarki Kostaryki. Dziś wpływy z jej uprawy i handlu są w tym kraju znacznie mniejsze, jednak kawa Costa Rica to nadal podstawa kostarykańskiej ekonomii.
Dlaczego kawa z Kostaryki uchodzi za najlepszą?
Kawa ziarnista z Kostaryki nie bez powodu uważana jest za najlepszą na świecie. Region ten charakteryzuje się bowiem świetnymi warunkami glebowymi i klimatycznymi. Owoce kawowca rosnące na wysokości 1370 m n.p.m. wolniej dojrzewają, co sprawia, że ziarna po wypaleniu mają pełniejszy smak i bogatszy aromat. Dodatkowym atutem jest ręczny zbiór owoców i dbałość kostarykańskich władz o jakość kawy. W Kostaryce istnieje Instytut Kawy, który kontroluje zachowanie norm jakości ziaren przeznaczonych do eksportu. Zajmuje się on również prowadzeniem okresowych badań i testów naukowych, na podstawie których wprowadzane są restrykcyjne normy dotyczące upraw. Instytut zapewnia także lokalnym rolnikom szkolenia.
Jak smakuje kawa z Kostaryki?
Kawa Costa Rica to charakterystyczne nuty smakowe i mnóstwo wyjątkowych aromatów. Niska kwasowość w połączeniu ze słodkimi nutami sprawia, że „mała czarna” z Kostaryki stanowi niebanalny napój. Wyczuwalne są w nim żółte owoce, takie jak morele czy brzoskwinie. Niektóre gatunki charakteryzują się profilem sensorycznym bazującym na nutach hibiskusa i miodu. Jeśli poszukujesz wyjątkowej kawy z Kostaryki, sięgnij po tę z nutą żurawiny w profilu sensorycznym. Co powiesz na jogurt wiśniowy, migdały i przejrzałą śliwkę? Nuty te charakteryzują kawę Ingagi Coffee – Kostaryka Las Palomas. Pochodzi z farmy Las Palomas należącej do familii Monge Garcia, gdzie kawowce uprawia się tradycyjnymi metodami, dzięki czemu finalnie kawa zapewnia najlepsze efekty. Z kolei cynamon, jabłko i marcepan to propozycja profilu sensorycznego dla miłośników szarlotki i wysokiej jakości trunków. Kostaryka Miguel Molina pochodzi z obróbki anaerobic i sprawdzi się w przelewach, czyli: Chemex, Aeropres i Delter. Oferta sklepu Labuna to jeszcze wiele innych gatunków kawy z Kostaryki, które urzekają bogactwem smaków i aromatów. Oferujemy wyłącznie wyselekcjonowane produkty godne uwagi najlepszych koneserów czarnego złota.
Kawa Costa Rica – poznaj rodzaje obróbki ziaren
Kostarykańscy farmerzy posługują się różnymi metodami obróbki ziaren kawy. Najchętniej sięgają po obróbkę washed – mokrą. Zapewnia ona ziarnom czysty i złożony smak. Metoda ta polega na usunięciu skórki i miąższu za pomocą wody oraz maszyn myjących. W Kostaryce praktykuje się wiele odmian tej metody. Naturalna metoda obróbki ziaren kawy – sucha – to kolejny sposób na uzyskanie wyjątkowych walorów smakowych. Z owoców kawowca wodę eliminuje się, pozostawiając je na tarasach, na specjalnych łóżkach na słońcu. Proces ten może trwać nawet 4 tygodnie. Na uwagę zasługuje jeszcze jedna metoda obróbki ziaren kawowców stosowana przez rolników w Kostaryce. Jest pośrednim sposobem między metodą mytą a naturalną. W jej przypadku usuwa się skórkę, a część miąższu pozostawia. Proces ten nazywa się honey i sprawia, że ziarna zyskują wyjątkowy smak i aromat. W sklepie Labuna czeka na Ciebie kawa ziarnista z Kostaryki pochodząca z różnych rejonów plantacji. Niezależnie od tego, gdzie odbywała się uprawa kawowców – Monte Crisol, Tarrazu, Alajuela, Cartago czy Tres Rios – możesz mieć pewność jej wytwornego smaku. Cieszy się ona uznaniem naszych klientów, dlatego bez wątpienia przypadnie do gustu nawet największym znawcom czarnego trunku. Sprawdź pełną ofertą i złóż zamówienie! W przypadku pytań pozostajemy do Twojej dyspozycji!