• Kawa z Indii

  • Parametry

Kawa z Indii charakteryzuje się subtelną kwasowością. Przepięknie pachnie i wyróżnia ją wyrazista słodkość. Historia kawy w tym państwie sięga 1600 roku i wiąże się z osobą muzułmańskiego pielgrzyma Baba Budana, który z pielgrzymki do Mekki przywiózł kilka ziaren kawy i zasiał je na Wzgórzach Chandragiri, co stało się początkiem uprawy nasion kawowca w Indiach. Jednak pierwsze górskie plantacje zostały założone dopiero w 1840 roku przez Brytyjczyków. Indyjską kawę można uznać za wyjątkową. Uprawiana jest bowiem w bardzo dogodnych warunkach dla kawowców. Mowa tu bowiem o tropikalnym klimacie, a także wysokich stokach o bardzo dobrym nasłonecznieniu i żyznej glebie. Przedstawiając czynniki mające cenny wpływ na wysoką jakość indyjskiej kawy, warto podkreślić również proces monsunowania ziaren. Polega on na wystawieniu ziaren na działanie ciepłego i wilgotnego powietrza. Monsunowanie przeprowadza się w porze monsunowej, w okresie od maja do czerwca, przez pięć dni. Nasiona równomiernie rozkłada się na podłożu pod dachem wspieranym wyłącznie przez pojedyncze belki. Kolejno ziarna wsypuje się do worków i poddaje przez dwa miesiące działaniu wiatrów monsunowych. Następnie co siedem dni ziarna przepakowuje się, aż do momentu uzyskania idealnego efektu.

Czytaj więcej

Kawa indyjska – poznaj jej smak

Indie są krajem odpowiadającym za 5% globalnej produkcji kawy. Po napar pochodzący z Indii sięgają miłośnicy źródeł energii i wykwintnego smaku „małej czarnej”. Mowa tu zarówno o Arabice, jak i Robuście charakteryzującej się większą dawką kofeiny. Dzięki metodzie monsunowania kawa indyjska ma intensywny i pełny smak. W sklepie Labuna przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji, na przykład kawę, w której można wyczuć nuty ziemistości, ciemnej czekolady i orzechów. Jest to napój idealny dla miłośników intensywnej goryczki. Filiżanka kawy indyjskiej w tej wersji najlepiej smakuje z rana, gdy potrzebujemy solidnej dawki energii. Również w innych kawach z Indii znajdziemy aromat orzechów, kakao i czekolady. W ich smaku pojawiają się także nuty korzenne. Ponadto wśród indyjskich kaw znajdziemy też napary wyróżniające się dymnymi, tytoniowymi nutami. To pozycje skierowane do miłośników tradycyjnej czarnej kawy.

Kawa z Indii – rejony upraw

Mimo że Indie to szósty kraj na świecie, jeśli chodzi o produkcję kawy, spożycie tego napoju w Indiach nie jest duże. Jak wynika z badań, konsumpcja pozostaje jednak w trendzie wzrostowym. Produkcja odbywa się w różnych rejonach i stanach. W Kerala uprawia się blisko 30% całej produkcji indyjskiej kawy, głównie monsunową. Karnataka to z kolei obszar uprawy robusty. Arabikę w Indiach produkuje się przede wszystkim na wschodnich i północnych obszarach. Jeśli chcesz sprawdzić, jak smakuje kawa z Indii, w sklepie Labuna czeka na Ciebie wiele propozycji. Są wyjątkowe i unikalne, dlatego tym bardziej zasługują na Twoją uwagę. Rozpocznij przygodę z kawą indyjską, zamawiając ją w naszym sklepie. Zapraszamy do zakupów!