Kilka faktów o branży kawowej w Gwatemali
Historia gwatemalskiego przemysłu kawowego sięga drugiej połowy XVIII wieku. To właśnie w tym okresie hiszpańscy jezuici sprowadzili do swoich klasztorów pierwsze sadzonki, które początkowo były traktowane jako rośliny ozdobne. Komercyjną uprawę kawy Gwatemala rozpoczęła jednak dopiero w połowie XIX wieku. Mieszkańcy tego kraju szukali wtedy nowych źródeł zarobku w związku z pojawieniem się na świecie syntetycznych barwników, które właściwie zniszczyły lokalny przemysł oparty na pozyskiwaniu naturalnych pigmentów, indygo i karminu.
W XX wieku kraj dołączył do liderów branży kawowej pod względem ilości produkowanej kawy i obecnie zajmuje dziesiąte miejsce w rankingu. Co ciekawe, w segmencie specialty, czyli wysokiej jakości odmian kawy ziarnistej, Gwatemala znajduje się w ścisłej czołówce i od lat konkuruje o palmę pierwszeństwa m.in. z Kolumbią. Na wyjątkowe walory smakowe gwatemalskich kaw ma wpływ kilka czynników:
- plantacje położone na znacznych wysokościach
- przewaga ręcznych zbiorów z powodu górzystego ukształtowania terenu
- tropikalny klimat ze stabilnymi temperaturami
- wilgotność powietrza na poziomie 60-75%
- położenie między dwoma oceanami
- żyzne gleby wulkaniczne
- uprawa drzewek kawowych w cieniu (ok. 99%)
Kawa z Gwatemali — charakterystyka
Jedną z największych zalet gwatemalskich kaw jest ich różnorodność. W każdym regionie można spotkać się z nieco innymi odmianami ziaren, których jakość z pewnością spełni wymagania nawet najbardziej wymagających kawoszy. Pomimo wyraźnych różnic między poszczególnymi gatunkami kaw można wykazać też wiele podobieństw. Przede wszystkim najlepsza kawa z Gwatemali to głównie ceniona na całym świecie arabika, która może pochwalić się sporym gronem fanów ze względu na swój łagodny, niezbyt kwaśny smak.
Ponadto do cech charakterystycznych gwatemalskich kaw można zaliczyć słodycz, która wynika z wysokiej zawartości cukru w twardych, wolno dojrzewających nasionach. W zależności od odmiany można wyczuć nuty przypominające smakiem m.in. czekoladę, nugat bądź toffee. Nie brakuje również ziaren, które zaskakują owocowymi akcentami czy też delikatną pikantnością.
Smak kawy ziarnistej pochodzącej z Gwatemali jest ponadto zależny od odmiany botanicznej kawowca. Przykładowo napój z ziaren Maragogype cechuje się stosunkowo niską kwasowością, łagodnością oraz nutami czekolady, orzechów i wanilii. Z kolei profil smakowy popularnej odmiany Caturra balansuje pomiędzy słodyczą i cytrusami, a także intryguje miodowymi bądź klonowymi akcentami.
Poznaj naszą ofertę kaw z Gwatemali
W sklepie Labuna przygotowaliśmy dla Ciebie ciekawą ofertę świeżych kaw pochodzących z egzotycznego kraju w Ameryce Środkowej. Możesz wśród nich znaleźć ziarna sprowadzone do Polski między innymi dzięki Joli Czermińskiej, która od wielu lat mieszka w Gwatemali, gdzie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju, ekologii i poprawy jakości lokalnych upraw.
Z całą pewnością warto również zwrócić uwagę na kawę Candy Mandy z palarni Autumn Coffee. Do jej produkcji wykorzystano odmianę Caturra, a ziarna poddano obróbce mytej. W rezultacie otrzymano kawę, która wyróżnia się słodką, miodową nutą, dobrze współgra z mlekiem i sprawdza się w przypadku fanów espresso. W naszej ofercie pojawia się również m.in. najlepsza kawa z Gwatemali od Coffea Circulor o profilu sensorycznym przywodzącym na myśl karmel, ananas i malinę.