Garść faktów o produkcji kawy w Brazylii
Brazylia jest największym producentem kawy i jest odpowiedzialna za około 1/3 światowej produkcji. Oznacza to, że mniej więcej co trzecie ziarno kawowca pochodzi właśnie z tego kraju. Co ciekawe, znajdujący się na drugim miejscu Wietnam i plasująca się za nim Kolumbia wytwarzają razem mniej kawy niż brazylijski przemysł w pojedynkę. Główne obszary produkcji kawy z Brazylii znajdują się w południowo-wschodniej części państwa, gdzie panuje najbardziej sprzyjający klimat do uprawy kawowców.
Ponad 50% ziaren jest pozyskiwanych w stanie Minas Gerais, ważnymi ośrodkami są również m.in. Sao Paulo i Parana. Uprawa kawy zajmuje powierzchnię około 27 000 km2, czyli teren niewiele mniejszy od województwa wielkopolskiego. W kraju działa ponad 200 000 farm, a przemysł kawowy zatrudnia ponad 3,5 miliona osób. Dominującym gatunkiem jest popularna arabica (ok. 70%), w kraju produkuje się również robustę (ok. 30%).
W Brazylii uprawa kawy rozpoczęła się już w XVIII wieku, gdy w 1727 roku portugalskiemu generałowi udało się przywieźć sadzonki drzewek kawowca z sąsiedniej Gujany Francuskiej. Zaledwie niewiele ponad 100 lat później, w latach 40. XIX wieku, Brazylia stała się liderem branży kawowej, w czym z pewnością pomogło jej przybycie włoskich imigrantów szukających zatrudnienia na plantacjach.
Największy udział Brazylii w światowej produkcji kawy przypadł na lata 20. XX wieku, natomiast po drugiej wojnie światowej ten odsetek uległ zmniejszeniu w związku ze zwiększeniem komercyjnych upraw kawy w innych krajach. Nie zmienia to jednak faktu, że największe państwo Ameryki Południowej od ponad 150 lat jest absolutnym numerem jeden w kwestii produkcji kawy.
Cechy charakterystyczne brazylijskich kaw
Ogromny rozmiar produkcji i wysoki odsetek małych firm oznaczają oczywiście sporą różnorodność gatunków kawy z Brazylii. W przypadku odmian botanicznych można spotkać się przede wszystkim z różnymi rodzajami arabiki, czyli np. Catuai, Chiroso, Mundo Nova czy też Bourbon. Na prawdziwe bogactwo wyboru można liczyć także w kwestii smaku. Choć najczęściej pojawiają się nuty orzechowe i czekoladowe, to możesz natrafić również na akcenty kwiatowe i owocowe.
Klasyczny smak kawy z Brazylii bez wątpienia przypadnie zarówno fanom espresso, jak i miłośnikom aromatycznego napoju z dodatkiem mleka. Walory smakowe brazylijskich kaw wynikają w dużej mierze z obróbki ziaren. Choć na świecie najczęściej stosuje się metodę na mokro, to w Brazylii dominuje metoda na sucho. Oczyszczone ziarna są bowiem suszone bezpośrednio na słońcu przez około 8-10 dni, a procesowi poddawane są jedynie dojrzałe, w pełni zdrowe owoce.
Naturalna metoda obróbki ma niebanalny wpływ na doznania smakowe oferowane przez brazylijskie kawy. To właśnie jej zawdzięczają bowiem charakterystyczną słodycz, której towarzyszą wyrazista woń, czysty smak bez kwasowości, mocne body i nieznacznie wyczuwalny winny posmak. Łagodność i niska kwasowość to ponadto wynik upraw na stosunkowo niskich wysokościach.
Krótki przewodnik po naszej ofercie kaw z Brazylii
Możemy pochwalić się wyjątkowo bogatą ofertą świeżych brazylijskich kaw, wśród których nie brakuje prawdziwych perełek. W naszym asortymencie pojawiają się marki kawy z Brazylii z segmentu speciality, czyli produkty ocenione przez profesjonalnych degustatorów na co najmniej 80 na 100 możliwych do zdobycia punktów. W sklepie Labuna czekają na Ciebie również mieszanki brazylijskiej arabiki i indyjskiej robusty, kawy pod filtr i espresso, a także gatunki kawy z Brazylii z oryginalnymi nutami smakowymi np. musu czekoladowego, prażonych orzechów czy też toffi.