• Kawa Honduras - Świeża kawa z Hondurasu

 • Parametry

Kawy z Hondurasu — poznaj wszystkie oblicza ich wyjątkowego smaku

Fani honduraskich kaw cenią je za wysoką jakość, niską kwasowość i niepowtarzalne bogactwo smaków. Wystarczy sięgnąć po odmianę starannie wyselekcjonowanych ziaren z innego regionu dość niewielkiego kraju Ameryki Środkowej, żeby czekoladową słodycz zastąpiła świeżość tropikalnych owoców czy też intrygująca pikantność. W ofercie sklepu Labuna czekają na Ciebie różne warianty smakowe kawy z Hondurasu, dzięki czemu na pewno znajdziesz produkt odpowiadający Twoim wymaganiom i preferencjom.

Czytaj więcej

Najważniejsze informacje o przemyśle kawowym w Hondurasie

Honduras zazwyczaj nie jest jednym z pierwszych krajów, które kojarzą się z przemysłem kawowym. Z tego powodu dla wielu osób może być zaskoczeniem fakt, iż to egzotyczne państwo od dłuższego czasu zajmuje szóste miejsce w gronie najważniejszych producentów kawy. Kraj należy też do ścisłej czołówki w rankingach dotyczących upraw arabiki.

Co ciekawe, historia branży kawy ziarnistej w Hondurasie jest stosunkowo krótka. Przykładowo w sąsiedniej Gwatemali, która ma równie korzystne warunki do uprawy kawowców, rozwój przemysłu kawowego nastąpił w drugiej połowie XIX wieku. Natomiast w Hondurasie pierwsze plantacje zaczęły pojawiać się dopiero pod koniec XIX wieku, a aż do połowy XX wieku produkcja miała raczej zasięg krajowy. Było to spowodowane w dużej mierze niezbyt rozwiniętą siecią dróg i ograniczonymi środkami transportu.

Po roku 1949 i szeregu inwestycji wspieranych finansowo przez USA Honduras szybko dogonił największych producentów kawy. Co więcej, w XXI wieku udało się mu nawet zostać liderem Ameryki Środkowej — wyprzedził takich gigantów jak Gwatemala, Nikaragua czy też Meksyk. Obecnie uprawą i produkcją kawy w Hondurasie zajmuje się ponad 100 000 rodzin, a w branży kawowej jest zatrudnionych ponad milion osób. Ponadto praca w tym przemyśle odgrywa ważną rolę w zdobywaniu niezależności finansowej przez kobiety.

Czym wyróżniają się kawy z Hondurasu?

Aromatyczny napój z ziaren pochodzących z Hondurasu z pewnością przypadnie do gustu osobom, które cenią niski poziom kwasowości połączony z bogatym profilem sensorycznym. Kawa Arabica z Hondurasu może pochwalić się różnymi nutami smakowymi, które wynikają m.in. z regionu pochodzenia ziaren, odmiany botanicznej kawowca czy też położenia plantacji na większej bądź mniejszej wysokości. Oczywiście wpływ ma także sposób jej wypalenia już w palarni. W filiżance kawy mogą pojawić się np. akcenty czekoladowe, orzechowe, karmelowe, kokosowe i owocowe.

Charakterystyczną cechą honduraskich kaw jest ich słodycz. Wysoka zawartość cukru jest związana z wolnym dojrzewaniem ziaren, możliwym dzięki zapewnieniu drzewkom kawowym zacienienia przez umieszczenie w ich pobliżu bananowców. Z kolei na wysoką jakość kawy ogromny wpływ ma położenie plantacji na znacznych wysokościach. W przypadku upraw znajdujących się powyżej 1500 m n.p.m. często można mówić o ręcznych zbiorach i uprawach ekologicznych, czyli m.in. bez stosowania pestycydów. Kawa z Hondurasu typu organic wyróżnia się wyjątkowymi walorami smakowymi, podobnie jak kawy segmentu speciality, który stanowi ok. 10% produkcji.

Najważniejsze cechy kaw pochodzących z honduraskich plantacji:

 • rodzaj: głównie Arabica
 • niska kwasowość, niekiedy z pikantną nutą
 • nuty smakowe: czekolada, orzech, kokos, karmel, owoce tropikalne, morela
 • aksamitne body
 • słodki aromat
 • popularne odmiany botaniczne: Bourbon, Typica, Catuai, Caturra, Pacas
 • obróbka kawy: na mokro, honey
 • głównie ręczne zbiory
 • ziarna z małych, rodzinnych plantacji
 • uprawa przeważnie na dużych wysokościach (powyżej 1500 m n.p.m.)

Sprawdź kawy z Hondurasu z oferty sklepu Labuna

W naszym asortymencie możesz znaleźć jedynie najlepszych producentów, którzy sięgają po wysokiej jakości ziarna z zaufanych plantacji. Jednocześnie staramy się zapewnić szeroki wybór smaków i aromatów. W ofercie sklepu Labuna znajdziesz zarówno kawę z Hondurasu marki Diamond's Roastery o pełnym świeżości profilu sensorycznym z jagodą, kwiatami i lemoniadą, jak i intrygującą propozycję od Java Coffee z nutą białych winogron, cukru trzcinowego i czekolady. Ponadto zachęcamy do spróbowania m.in. aromatycznych kaw z palarni MABO Coffee Roaster, która współpracuje z farmą El Puente, mogącą pochwalić się ponad 25-letnim doświadczeniem w branży i wieloma prestiżowymi nagrodami.