• Zaparzacze do kawy Chemex

  • Parametry

Chemex to nauka, design, praktyka, jakość- wszystko co pozwala wydobyć to co w kawie najlepsze w jednym. Najsłynniejszym produktem tej firmy jest tytułowy chemex- szklany flakon stworzony przez niemieckiego naukowca w 1941 roku. Stąd jego kształt przypominający nieco kolbę laboratoryjną. Napój sporządzony w tym urządzeniu pozbawiony jest olejków zawartych w kawie wiec różni się od smaku znanego z innych metod zaparzania. Pozycja konieczna dla każdego zwolennika alternatywnych metod.

Czytaj więcej

Alternatywne metody parzenia kawy

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu najpopularniejszą kawą parzoną w naszym kraju była “fusiasta zawiesina”, zaparzana bezpośrednio w szklance lub kubku. Na szczęście zwolenników takiej metody parzenia kawy jest już coraz mniej. Z czasem doceniliśmy wyjątkowy smak i aromat kaw parzonych metodą przelewową oraz ciśnieniową, wykorzystywaną w ekspresach do kawy. W ostatnich latach na popularności zyskują alternatywne metody parzenia kawy. Alternatywne, czyli jakie?  Mianem tym określa się metody parzenia kawy bez wykorzystania ekspresu czy kawiarki. Są to metody parzenia kawy z wykorzystanie specjalnych naczyń oraz urządzeń. Najpopularniejsze z nich to zaparzacze wykorzystujące metodę przelewową  tj. drippery firmy Hario oraz zaparzacze Chemex, a także nowe urządzenie do ciśnieniowego parzenia kawy o nazwie Aeropress. 

Miłośnicy czarnego naparu cenią ręczne metody parzenia kawy za możliwość uzyskania naparu o wyjątkowych walorach smakowych. Nie bez znaczenia jest również możliwość wpływu na poszczególne etapy procesu parzenia tj. grubość rozdrobnienia ziaren kawowca, temperaturę wody i sposób zalewania kawy czy czas parzenia.   

Co wyróżnia zaparzacz do kawy Chemex?

Z wyglądu zaparzacz ten przypomina szklany flakon lub kolbę laboratoryjną. Naczynie stworzył i opatentował niemiecki naukowiec Peter J. Schlumbohm. Najsłynniejszym produktem tej firmy jest Chemex Classic Coffee Maker. Dostępny jest w różnych rozmiarach. W zależności od wielkości naczynia umożliwia zaparzenie kawy w ilości od  3 do 10 filiżanek.Zaparzacz Chemex wykonany jest z mocnego, żaroodpornego szkła hartowanego. Szkło jest materiałem chemicznie obojętnym. Ta neutralność zapewnia zachowanie naturalnego smaku i aromatu kawy. Szkło jest surowcem wtórnym nadającym się do recyklingu. Jeśli troszczysz się o środowisko naturalne i kupujesz produkty ekologiczne, to wybór szklanego zaparzacza Chemex jest jak najbardziej zasadny. 

Wyjątkowy wygląd zaparzacza Chemex

Zaparzacz Chemex cechuje wyjątkowy design i wysoka jakość wykonania. Naczynie pięknie prezentuje się na stole i jest niezwykłą ozdobą zestawu do serwowania kawy.  Mniejsze rozmiary naczynia wyposażone zostały w drewniany kołnierz ułatwiający przenoszenie naczynia z gorącą kawą. Największy zaparzacz na 10 filiżanek ma wygodny, szklany uchwyt ułatwiający przenoszenie dzbanka i serwowanie kawy. 

Kawa przyrządzona w tym naczyniu różni się od smaku znanego z innych metod parzenia. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości, papierowych filtrów Chemex napar jest niezwykle klarowny i pozbawiony olejków występujących w kawie.

Jeśli chcesz cieszyć się wyjątkowym smakiem kawy na co dzień koniecznie kup zaparzacz Chemex. Zestaw ten będzie również oryginalnym prezentem dla  smakosza kawy. 

Jaki rodzaj kawy jest najlepszy do Chemexa?

Oczywiście najlepsza będzie świeżo mielona kawa dobrej jakości. Polecamy wybrać kawy jasno palone pochodzące z jednej plantacji. Doskonale sprawdzają się tu kawy z segmentu specialty.

Oprócz gatunku i stopnia wypalenia kawy nie można zapomnieć także o jej grubości. Do zaparzacza Chemex wskazana jest kawa grubo mielona. Najczęściej wsypuje się około 60 g świeżo zmielonej kawy na każdy 1l wody. 

Cały proces parzenia polega na powolnym przelewaniu kawy delikatnym strumieniem wody. W tym celu najlepiej skorzystać z czajniczków z dziubkiem w kształcie gęsiej szyi. Czajniczki takie znajdziesz również w ofercie naszego sklepu. 

Papierowy filtr zatrzyma nawet najdrobniejsze cząsteczki fusów. Napar będzie klarowny i delikatny w smaku. 

Przygotowując swoją kawę w Chemex Coffee Maker, możesz testować różne proporcje kawy, tak aby wybrać najodpowiedniejszą dla siebie moc naparu.