• Kawy jakości Speciality

  • Parametry

Wyborna kawa speciality specjalnie dla Ciebie

Niezależnie od tego, czy należysz do kawoszy, czy też pijesz kawę sporadycznie, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że każda filiżanka może mieć zupełnie inny smak. Doskonale wiedzą o tym roasterzy, którzy dokładają wiele starań do tego, aby przygotować idealną kawę ziarnistą speciality. My także świetnie o tym wiemy i dlatego w ofercie naszego sklepu znajdziesz także blendy kawowe pochodzące ze sprawdzonych palarni. Dzięki temu możesz rozkoszować się we własnym domu najpyszniejszą kawą na świecie. 

Oferta sklepu Labuna to unikalne rodzaje kawy pochodzące z różnych zakątków świata. Mamy aromatyczne kawy z Afryki, Azji i Ameryki, obok popularnych gatunków z Brazylii czy Kolumbii kupisz u nas ziarna z Nikaragui, Indonezji czy Rwandy. Proponujemy ziarna o różnym poziomie wypalenia pasujące do rozmaitych sposobów parzenia. Dla szczególnie wymagających miłośników mamy wyborne kawy speciality, których cena jest równie atrakcyjna.

Kawa speciality - co to znaczy? Poznaj ją!

Kupując kawę w wyspecjalizowanych sklepach, można spotkać się z określeniem kawa speciality. Co to właściwie oznacza? Najkrócej rzecz ujmując, jest to określenie używane do oznaczenia najlepszych ziaren kawy, produkowanych w specjalnych warunkach mikroklimatycznych. Wyrażenie kawa speciality zostało użyte po raz pierwszy prawdopodobnie przez znawczynię kawy Ernę Knutsen w Tea & Coffee Trade Journalw 1974 roku.

Określenie kawa ziarnista speciality przysługuje jedynie kawie, która osiąga co najmniej 80 punktów na 100-stopniowej skali standaryzowanej przez SCA- Specialty Coffee Assosiation. Te mieszczące się w przedziale 90-100 punktów określa się mianem kawy wybitnej. Istnieje szereg różnych definicji kawy speciality, ale najogólniej rzecz ujmując, kawa tego rodzaju powinna być zebrana ręcznie poprzez dokładne wybranie dojrzałych ziaren, nie może mieć mniej niż 80 punktów oraz nie więcej niż 5 wadliwych ziaren na 350 gramów kawy. Punkty przyznawane są przez fachowych kiperów kawy, czyli Q-graderów.

Dlaczego warto wybierać ziarnistą kawę speciality?

Labuna to doskonałe miejsce zarówno dla osób o wyrobionym guście kawowym, jak i dla tych, którzy dopiero szukają ulubionych smaków kawy. Mamy zróżnicowane propozycje zarówno jeżeli chodzi o rodzaje ziaren, stopień ich wypalenia, pochodzenie, jak i smak, a także, jeżeli chodzi o ich ceny. Znajdziesz u nas coś dla siebie niezależnie od zasobności portfela. Jedną z naszych kategorii jest kawa speciality - sklep Labuna oferuje szeroki wybór kaw w tej kategorii.

Zakup kawy określanej mianem speciality to przede wszystkim gwarancja wyśmienitego smaku. Surowe ziarna pochodzące z najświeższych zbiorów, po obróbce trafiają do palarni. Kawa speciality według niektórych najlepiej smakuje do 3 miesięcy od wypalenia. Jednak nie raz kawa nawet po 6 miesiącach od otwarcia paczki potrafi zaskoczyć pełnią smaku. Ziarna mają bardzo małą ilość wad, dzięki czemu jest ona bardzo zrównoważona smakowo, nie ma w niej nadmiernej goryczki, ani kwasowości. Warto też dodać, że kawy speciality podlegają bardzo dokładnej kontroli nie tylko w momencie zbioru, czy wypalenia. Szczególną uwagę zwraca się na nie na każdym etapie - poczynając od zasadzenia, obróbki, wypalenia aż po dostarczenie jej do klienta.

Kawa speciality, czyli dbałość o środowisko

Producenci kaw speciality dbają o najwyższą jakość swoich ziaren, w związku z tym nie mogą pozwolić sobie na zbyt ekstensywne uprawy. To przekłada się na bezpieczniejszy dla środowiska naturalnego zrównoważony rozwój. Większość kaw speciality dostarczana jest do obróbki bezpośrednio od farmerów, a brak pośredników oznacza nie tylko szybszy transport ziaren, ale przede wszystkim lepsze wynagrodzenie dla plantatorów kawy. Dzięki temu mogą oni inwestować i podnosić jakość swoich upraw, a to wpływa także na jakość życia farmerów i ich rodzin.

Kawa ziarnista speciality to czysty, wyjątkowy smak, którego próżno szukać w marketowych mieszankach. Jeżeli więc szukasz wyjątkowych aromatów i niepowtarzalnego smaku, a dodatkowo chcesz mieć świadomość, że Twoje decyzje zakupowe nikogo nie krzywdzą, sięgnij po kawę speciality. Cena w sklepie Labuna jest równie atrakcyjna, jak nasze kawy.