Proces palenia kawy wydaje się bardzo prosty. Jeśli jednak jesteś prawdziwym koneserem i preferujesz wyłącznie pyszną, aromatyczną kawę z kawiarki, to nasz artykuł z całą pewnością Cię zainteresuje. Kawa najwyższej jakości ze starannie palonych ziaren arabiki świetnie nadaje się do kawiarki, która przy pomocy ciśnienia uwalnia intensywny i głęboki aromat naparu. Cały proces parzenia kawy w kawiarce jest bardzo prosty, jednak wymaga pewnej wprawy. Jeśli do tej pory piłeś tylko i wyłącznie klasyczną, czarną kawę, tak zwaną zalewajkę lub parzuchę – po skosztowaniu naparu z kawiarki nie będziesz chciał wrócić do poprzedniej wersji. Jak zatem zrobić pyszną kawę w kawiarce tak, aby jej smak zachwycał? Najważniejszą kwestią jest dopasowanie odpowiedniej kawiarki W naszej ofercie znajdziesz najróżniejsze modele kawiarek – od tych klasycznych po nieco bardziej ekstrawaganckie. W zależności więc od rodzaju kawiarki cały proces parzenia może wyglądać troszeczkę inaczej i różnić się pewnymi szczegółami. Jeśli wybrałeś kawiarkę o większej pojemności – automatycznie cały proces parzenia może się wydłużyć. Jeśli natomiast twoja kawiarka jest mała, idealna na jedną filiżankę kawy – parzenie ulubionego napoju będzie trwać zaledwie kilka chwil. Zapoznaj się z naszymi produktami z kategorii kawiarek i zdecyduj się na taką, która spełni Twoje oczekiwania.

Jak zrobić kawę w kawiarce? Sprawdź nasze cenne wskazówki

Jeśli już zaopatrzyłeś się w sprzęt najwyższej jakości, teraz czas na wybór odpowiedniej kawy. Najlepsza kawa z kawiarki to taka, która będzie aromatyczna, ciemna i mocna. Proponujemy Ci świetny wybór kaw ziarnistych do samodzielnego zmielenia o najróżniejszej intensywności. Jeśli lubisz kawę mocną, postaw na taką o intensywnym aromacie, spróbuj blendu odmian arabica i robusta natomiast jeśli preferujesz nieco lżejszy smak – postaw na delikatnie łagodniejszą kawę. Często kawy są opisywane przez palarnie jako te z mniejszą lub większą goryczą, wyższą lub niższą słodyczą, wybijającą się kwasowością owoców lub nie. Świetnie sprawdzą się kawy ciemno palone, dedykowane pod espresso, często są to kawy z Brazylii, ponieważ mają bardzo wyrazisty aromat. Pierwszym krokiem do tego, aby zaparzyć pyszną kawę, to oczywiście przygotowanie kawiarki oraz zmielenie odpowiedniej ilości ziaren. Klasyczna kawiarka działa na zasadzie ciśnienia i składa się ze zbiorniczka na kawę, na wodę oraz sitka na zmieloną kawę. Cała kawiarka zwykle jest wykonana z odpornych materiałów, dzięki czemu nie odkształca się pod wpływem ciepła i wysokiej temperatury. Pamiętaj się upewnić, że wybrany przez Ciebie model kawiarki może być używany na kuchence gazowej, elektrycznej lub indukcji, tak by jej nie uszkodzić Najpierw warto uzupełnić zbiorniczek na wodę do wyznaczonego poziomu. Następnie należy umieścić na zbiorniku sitko i wsypać odpowiednią ilość zmielonej kawy. Ważne jest by kawa nie była zmielona zbyt drobno, powinna przypominać drobno zmielony cukier lub sól kuchenną. Jest to istotne gdyż w związku z niższym ciśnieniem (w porównaniu do ekspresu ciśnieniowego) woda może mieć problem by swobodnie przepłynąć przez zbyt drobno zmieloną i ubitą kawę. Wsypujemy zmieloną kawę do sitka. Do zbiornika na wodę możemy wlać już podgrzaną wodę tak by skrócić nieco czas parzenia, lejemy ją do wysokości zawora bezpieczeństwa. Kolejnym krokiem jest dokręcenie zbiorniczka na zaparzoną kawę oraz podłączenie gazu bądź kuchenki indukcyjnej. Każda kawiarka ma uszczelkę, która powinna być regularnie wymieniana, ponieważ zabezpiecza ona naczynie przed ewentualnymi uszkodzeniami i gwarantuje doskonałą szczelność. Podczas parzenia kawy wytwarza się w zbiorniczku ciśnienie, po czym woda wrze i wytwarza się para wodna. Para wodna natomiast wypycha wodę i dochodzi do kawy oraz sitka, dzięki czemu następuje proces filtracyjny fusów i powolne skraplanie się kawy w zbiorniku. kawa powinna wypływać około 20-30 sekund. Należy poznać swój sprzęt- zrozumieć jak drobno kawę zmielić, jak szybko przepływa, kiedy zmniejszyć gaz. Parzenie kawy w kawiarce nie jest powtarzalne ponieważ jedna zmienna - mianowicie gaz/ indukcja/ prąd jest ciężki do wyregulowania za każdym razem tak samo. Można się bardzo pozytywnie zaskoczyć przy każdej nowej paczce kawy, a tej samej kawiarce.

Aromatyczna kawa o głębokim smaku – espresso z kawiarki

Powyższy proces zaparzania kawy może wydawać się nieco skomplikowany – nic bardziej mylnego. Parzenie kawy trwa zaledwie kilka chwil i dodatkowo sprawia, że napar jest bardzo głęboki, aromatyczny, a jego smak intensywny. Dzięki nowoczesnym bądź tradycyjnym kawiarkom możesz cieszyć się smakiem swojego ulubionego espresso lub dodać do ciemnego naparu odrobinę mleka, tworząc idealny napój dla siebie. Dostępne w naszym sklepie kawy przeznaczone do zaparzania w kawiarce nadają się do tego idealnie, więc możesz wybrać nie tylko kawiarkę, ale również dopasować do niej rodzaj kawy, którą zamierzasz parzyć każdego dnia. Jak parzyć kawę w kawiarce? Nie musisz poświęcać na to wielu długich godzin ani nawet kilku minut – proces parzenia kawy trwa naprawdę bardzo krótko, a zapach unoszący się po całym mieszkaniu sprawia, że jest to bardzo przyjemne doznanie. Przed zaparzeniem kawy warto zwrócić uwagę na to, aby kawiarka była czysta, a sitko odpowiednio napełnione. Należy pamiętać również o tym, aby nie przekraczać linii wody, ponieważ wtedy kawa może się wylewać ze zbiornika, a nawet przypalić. Kawę parzymy na wolnym ogniu, dzięki czemu napar będzie smakował bardzo intensywnie i unikniemy przypalenia naczynia.

Jak zaparzyć kawę w kawiarce krok po kroku

Jeśli nadal obawiasz się parzenia kawy w kawiarce, poniżej udostępniamy krok po kroku, co powinieneś zrobić, aby napar był aromatyczny i przede wszystkim pyszny:

  • zbiornik na wodę napełnij wodą do określonego zaworem poziomu (lub niżej, ale o tym później)
  • następnie umieść sitko i nasyp tam zmielonej, świeżej kawy, do brzegów sitka, tak by nie dotykała uszczelki,
  • zakręć kawiarkę przy użyciu zbiornika na kawę i podłącz gaz, pilnując, aby ogień był jak najmniejszy,
  • w zależności od pojemności kawiarki proces parzenia kawy może potrwać do kilku minut, dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby nie przypalić naparu,
  • otwórz kawiarkę by lepiej widzieć proces. Jeśli zobaczysz, że kawa zaczyna wypływać, proces powinien zakończyć się po około 20-30 sekundach.
  • jeśli używasz wagi warto zachować proporcję 1:2 lub 1:3. Czyli jeśli sypiesz 30g kawy, otrzymanego naparu powinno być około 60g. Dlatego też nie musisz czekać aż cała woda przepłynie, a wyłączyć kawiarkę po uzyskaniu odpowiedniej proporcji. Dlatego też czasem można nalać do zbiornika mniej wody niż pod sam zawór bezpieczeństwa.
  • teraz możesz przelać pyszną, aromatyczną kawę o głębokim smaku i ciemnym kolorze do swojej ulubionej filiżanki i cieszyć się smakiem rewelacyjnego espresso.

Jeśli już poznałeś najważniejsze kwestie związane z tym, jak zaparzyć kawę w kawiarce, tym bardziej możesz sprawdzić naszą ofertę i zapoznać się z propozycjami naszych świetnych, wygodnych w użytkowaniu i niezawodnych kawiarek. Oferujemy również szeroki wybór kaw ziarnistych, które świetnie sprawdzą się do zaparzania w kawiarce i z pewnością zachwycą Cię swoim smakiem. Serdecznie zapraszamy do składania zamówień online, a w razie jakichkolwiek pytań – do kontaktu z nami. Zajmujemy się sprzedażą najlepszych kaw z całego świata, a także wszelkich akcesoriów niezbędnych do ich codziennego parzenia. Sprawdź nasz cały asortyment i zobacz, która kawa przypadnie Ci do gustu i stanie się Twoją ulubioną. Zapraszamy!