Kto z nas nie lubi cudownego aromatu kawy roznoszącego się po całym pomieszczeniu? Czujesz to, prawda? Dlatego tak wielu ludzi kocha kawiarnie. Zapach świeżo zmielonej kawy przenika nas do głębi, a bogaty smak płynący z filiżanki wypełnia każdą komórkę naszego ciała. W świeżo zmielonych ziarnach tkwi właśnie sekret najsmaczniejszej kawy i boskiego aromatu. I chociaż wielu ludziom młynek kojarzy się raczej z kuchnią babci, to wracają one do łask. I bardzo dobrze! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wybrać odpowiedni młynek do kawy i czym kierować się przy jego wyborze. Zostań rodzinnym baristą już dziś!

Nieważne, czy parzysz kawę w domu dla siebie, czy w biurze dla szefa lub strategicznego klienta, wybór odpowiedniego młynka do kawy ma kluczowe znaczenie w uzyskaniu idealnego smaku obok odpowiedniego jej wypalenia i obróbki. Młynki różnią się nie tylko wielkością czy funkcjami, ale także budową, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, kupując młynek do kawy.

Rodzaje młynków do kawy

Świeżo zmielona kawa dostarczy nam zdecydowanie lepszych walorów smakowych, niż najszczelniej zapakowana kawa mielona. Podczas zetknięcia z gorącą wodą kawa traci nadmiar dwutlenku węgla, a tym samym pobudza nasze zmysły swym niepowtarzalnym zapachem. Proces ten nazywany jest bloomingiem. Kawa mielona z każdym dniem traci swój aromat, dlatego warto zastanowić się nad zainwestowaniem w dobry (niekoniecznie drogi) młynek. Na rynku mamy szereg dostępnych modeli, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. W zależności od tego, jaką kawę preferujesz (przelew, cappuccino, espresso, cold brew czy inną), musisz odpowiednio zmielić ziarna. Jeśli nie masz ulubionego rodzaju kawy lub chcesz kupić młynek do pracy, warto wybrać młynek uniwersalny.

Ogólnie rzecz ujmując, młynki dzielą się na młynki ręczne oraz młynki automatyczne. Te pierwsze zasilane są pracą naszych rąk, drugie energią. W młynkach ręcznych kawę wsypujemy do specjalnego pojemnika i za pomocą korbki rozdrabniamy ją. Tańsze modele z reguły mielą kawę na jednowymiarowe cząstki. W droższych modelach mamy możliwość regulacji wielkości mielenia, dzięki czemu możemy je wykorzystać do różnorodnych metod parzenia kawy. Młynki ręczne są małe - możemy je schować do każdej szafki, więc są idealne do małej kuchni. W sklepie www.labuna.pl znajdziesz bogatą ofertę młynków ręcznych, które zachwycą Cię nie tylko swoimi możliwościami, ale także nowoczesnym designem.

Młynki automatyczne są bardziej wydajne i charakteryzują się lepszą jakością mielenia niż młynki ręczne. Są idealne do biura, ale także do nowoczesnych kuchennych pomieszczeń.

Młynki możemy podzielić również ze względu na zastosowany w nich materiał tnący. Rozróżniamy tu młynki żarnowe oraz nożowe.

Młynki żarnowe a nożowe

W zależności od materiału, z którego zrobione są żarna, rozróżniamy młynki ceramiczne oraz stalowe. Żarna stalowe są twarde i bardzo dobrze, równomiernie mielą, z kolei ceramiczne żarna dość długo pozostają ostre, ale są bardziej kruche i podatne na uszkodzenia przez ciała obce.

W młynku żarnowym ziarna kawy są rozgniatane przez żarna, dzięki czemu wydobywany jest cały ich aromat. Odległość między żarnami wpływa na wielkość zmielonej kawy. Warto zwracać uwagę czy w młynku jest regulacja stopnia zmielenia tak, by móc ją dopasować do metody parzenia kawy. Grubiej zmieloną kawę użyjemy w Chemex’ie, drobniej np.w kawiarce.

Młynki nożowe są mniej popularne, a to głównie dlatego, że ziarna są cięte lub krojone, a nie mielone. To powoduje, że są one nierówne.

Młynek do kawy, jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Żarna mają również różny kształt. Wyróżniamy żarna płaskie lub stożkowe. Płaskie i stożkowe dzielą ziarna na równe cząstki, jednak to stożkowe szybciej mielą. Żarna stożkowe, z odpowiednio szerokim zakresem grubości mielenia można stosować zarówno do zmielenia kawy pod espresso jak i pod drip.

W młynkach automatycznych, im większa moc silnika, tym dłuższy cykl pracy. Mogą one zmielić więcej kawy i szybciej. Młynki o małej mocy mielą przez krótki czas z maksymalną prędkością, po czym muszą odpocząć parę minut przed kolejnym użyciem. Dlatego warto zwrócić uwagę na ten parametr, jeśli kupujemy młynek, np. do dużej firmy. Ważnym parametrem jest też poziom hałasu.

Pojemnik na całe ziarna powinien mieć wielkość dopasowaną do Twoich potrzeb. Jeśli często parzysz kawę, nie może być za mały. W przeciwnym razie będziesz zmuszony bardzo często go uzupełniać. Wybierając młynek do kawy, zwróć też uwagę na łatwość wyjmowania pojemnika ze zmieloną kawą.

Aby zwiększyć przyjemność picia kawy, warto zainwestować w kawę Speciality, która charakteryzuje się idealnie zmielonymi ziarnami i doskonałym profilu sensorycznym. To wysoko punktowana jakość kawy (minimum 80 punktów na 100 w skali standaryzowanej przez SCA- Specialty Coffee Assosiation). Najlepszą kawę Speciality kupisz tutaj. W sklepie znajdziesz wiele wyśmienitych kaw o różnorodnych profilach smakowych, dlatego każdy znajdzie tę idealną dla siebie.

Podsumowując, najważniejsze cechy dobrego młynka do kawy to:

  • materiał z jakiego wykonane są żarna;
  • pojemność;
  • możliwość regulacji grubości mielenia;
  • bezpieczeństwo użytkowania;
  • niski poziom hałasu.