Urodziny HAYB -5% 🎂 Przy zakupie dwóch kaw Single Origin próbka kawy Chillwave - Gratis🎁
W dniach 15-21.07.2024

Delter Coffee Press vs Aeropress

2020-01-15 16:33:00
Delter Coffee Press vs Aeropress

Delter Coffee Press

            Tuż przed świętami dotarła do mnie paczka z zaparzaczem, który próbuje konkurować z legendarnym aeropressem. Nie omieszkałem dokładnie obyć się z tym urządzeniem i postanowiłem odpowiedzieć na pytanie: który z nich jest lepszy?

„Delter opiera swoje działanie na zasadzie perkolacji –  gorąca woda zaparza ją w przepływie”

            Zacznę od tego, że oba urządzenia różnią się sposobem parzenia. Aeropress wykorzystuje metodę infuzji – gorąca woda zaparza kawę w stałym kontakcie z dozą przez cały czas parzenia.  Delter opiera swoje działanie na zasadzie perkolacji –  gorąca woda zaparza ją w przepływie.

„Idealny na podróże, ponieważ nie potrzebujemy wozić ze sobą specjalnego czajnika, łyżki do mieszania, czy też nawet wagi”

Na tym nie koniec, ponieważ ciśnienie wody w delterze jest mniejsze niż w aeropressie . Co jeszcze? Oczywiście finalny napar –  z obu urządzeń „wychodzą” zupełnie inne doznania.

            Dlaczego zatem wielu recenzentów porównuje te urządzenia? Po pierwsze wyglądają bardzo podobnie, a po drugie oba są idealne na kawę poza domem.

Argumenty, które zachęcają do zakupu deltera:

1. Jakość wykonania jest bardzo dobra. Twarde i wytrzymałe plastiki dają pewność, że urządzenie przetrwa niejeden twardy upadek.
2. Idealny na podróże, ponieważ nie potrzebujemy wozić ze sobą specjalnego czajnika, łyżki do mieszania, czy też nawet wagi (gumowa zatyczka do tłoka posiada wgłębienie na ziarna kawy, w której zmieści się ich od 4-7 gram w zależności od gatunku kawy).
3. Pyszny, aromatyczny i bardzo delikatny napar.
4. Nie da się źle zaparzyć kawy! Serio, próbowałem na wiele sposobów bawiąc się grubością przemiału oraz dozą, czy czasem i zawsze napar wychodził przynajmniej dobry.


„Do czego można porównać finalny napar z deltera? Mi przypominał kawę z hario v60, a więc aromatyczną i czystą, jednak zauważalnie delikatniejszą, a co za tym idzie zdecydowanie inną niż tę, którą zaparzymy aeropressem”

           
Minusy deltera:

1. Kawa o niskiej koncentracji, więc jeśli chcemy mocniejszy, to musimy zastosować większą dozę.
2. Podczas mycia gumeczka dystansująca wodę od przemiału kawy potrafi wyskoczyć i ciężko jest ją później włożyć.
3. Jest nieco większy od aeropressu.


            Do czego można porównać finalny napar z deltera? Mi przypominał kawę z hario v60, a więc aromatyczną i czystą, jednak zauważalnie delikatniejszą, a co za tym idzie zdecydowanie inną niż tę, którą zaparzymy aeropressem.

Dla kogo zatem jest delter? Dla miłośników kawy ceniących lekki i czysty napar, lubujących się w przelewach z v60

            Mój sprawdzony przepis:
1. 16-17g kawy zmielonej na 18-22 kliki (comandante) wsypujemy do deltera i zakręcamy nakrętką z mokrym i przepłukanym filtrem.
2. Obracamy delter i zalewamy tłok wrzątkiem (woda i tak ostygnie w urządzeniu) do poziomu 200ml.
3. Zamykamy tłok nakładką gumową, podnosimy go do góry aż pod tłokiem znajdzie się woda na poziomie 50ml i przeciskamy powoli by wykonać preinfuzję.
4. Po 30 sekundach podnosimy tłok aż cała woda znajdzie się pod nim i przeciskamy ją powoli, by zakończyć parzenie w 1 minucie i 50 sekundach.
5. Kawa Paloma Coffee - Kolumbia San Jose


            Dla kogo zatem jest delter? Dla miłośników kawy ceniących lekki i czysty napar, lubujących się w przelewach z v60, podróżujących i nieprzepadających za pylastą kawą z aeropressu. Jest też dla tych, którzy posiadają już aeropress na podróże, ale chcieliby coś innego.
Zdecydowanie polecam, ja będę eksploatował z przyjemnością!

____________________________________________________________________________________________________________________________________


Marcin Wałęcki

Jestem miłośnikiem literatury fantasy, kinomanem i piwowarem domowym w browarze Hoppy Bear. O kawie speciality dowiedziałem się, gdy piwo rzemieślnicze przestało mnie zaskakiwać i potrzebowałem nowych doznań sensorycznych. Chyba wpadłem na dobre :) 

Autor:Autor: Marcin Wałęcki