Urodziny HAYB -5% 🎂 Przy zakupie dwóch kaw Single Origin próbka kawy Chillwave - Gratis🎁
W dniach 15-21.07.2024

Jak smakuje najdroższa kawa świata?

2022-05-06 12:49:00
Jak smakuje najdroższa kawa świata?

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez choćby jednej filiżanki dobrej, aromatycznej i gorącej kawy. Kawę pijemy na rozpoczęcie dnia, w czasie pogaduch z przyjaciółmi czy współpracownikami lub podczas odwiedzin babci. Ale właściwie, ile jesteśmy gotowi zapłacić za pyszną kawę? Ostateczną cenę kawy kształtuje wiele czynników, dlatego jest tak różna. Poznaj najdroższą kawę świata — Kopi luwak i dowiedz się, jak smakuje.

Kopi luwak to jedna z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych kaw na świecie. Głównym czynnikiem jej ogromnej ceny jest nietypowa metoda produkcji. Kawa ta jest pozyskiwana z odchodów cyweta palmowego, żyjącego w Indonezji. Tak, to zapewne nie brzmi dobrze, ale nie musisz się martwić. Kawa jest odpowiednio oczyszczona, także nie ma powodów do obaw. Czytaj dalej, jeśli chcesz wiedzieć więcej.

Z czego zrobiona jest najdroższa kawa na świecie?

Cywet palmowy (łaskun, lokalnie luwak) to zwierzę żyjące na wolności pośród liści drzew indonezyjskich. Jest to mały ssak należący do rodziny łaszowatych. Z wyglądu przypomina kota z długim małpim ogonem. Dlatego kawa ta zwana jest także "kawą z kociej kupy". Cywet żywi się mniejszymi zwierzętami (myszy, szczury, owady), jednak jego największym przysmakiem są owoce kawowca, coffea. Jest to wiecznie zielona roślina rosnąca w Azji, Afryce i Ameryce. Zwierzak wspina się na drzewo kawowca i zjada najbardziej dojrzałe owoce. Jednak jego układ pokarmowy nie trawi całych ziaren. Trawieniu ulega jedynie miąższ oraz osłonka celulozowa, pozbawiając w ten sposób ziaren goryczki i nadając im zupełnie nowy, wyjątkowy smak.

Zwierzęta więc wydalają niestrawione ziarna, które następnie zbierają tamtejsi mieszkańcy. Zewnętrzna warstwa ziaren kawy jest usuwana podczas obróbki, a pozostałe ziarna są całkowicie czyszczone przed paleniem.

Kopi Luwak nie jest właściwie rodzajem kawy, a raczej metodą jej produkcji. Dlatego końcowy smak może się nieco różnić w zależności od miejsca, gdzie rósł kawowiec oraz od procesu palenia. Według baristów najlepszy smak mają ziarna średnio palone.

Hodowla cywetów

Początkowo zwierzęta te "produkowały" kawę na wolności, niestety popularność i cena kawy, spowodowały, że zwierzęta te obecnie często przebywają zamknięte w ciasnych klatkach na farmach, plantacjach, gdzie produkowana jest kawa. Owoce z kawowca są zbierane przez ludzi i wrzucane do klatek. Jest to często jedyny pokarm tych zwierząt. Obecnie cywety hoduje się także w innych krajach (Wietnam, Chiny, Filipiny), w celu przyniesienia ogromnych korzyści finansowych hodowcom.

Trzymanie zwierząt w takich warunkach wzbudza szeroki sprzeciw obrońców zwierząt. Cierpią na tym nie tylko zwierzęta, ale także jakość kawy. W naturalnych warunkach zwierzęta te sortują owoce kawy i odrzucają te, niskiej jakości lub uszkodzone. Tak więc od razu na etapie spożywania owoców, następuje już selekcja, dlatego Kopi luwak zawiera wyłącznie najwyższej jakości owoce kawowca.

W warunkach hodowlanych owoce zebrane przez ludzi nie przechodzą żadnej selekcji, dlatego jakość kawy często spada (co jednak nie przejawia się w niższej cenie).

Jak smakuje Kopi luwak?

Smak kawy nadawany jest już w procesie przechodzenia przez układ pokarmowy łaskuna. W ich żołądku następują liczne procesy enzymatyczne, dzięki którym kwas żołądkowy wchodzi w interakcje z ziarnami, nadając im niepowtarzalny smak.

Smak tej kawy różni się w zależności od miejsca, gdzie uprawiane jest drzewo kawowca. Jednak na smak przede wszystkim wpływa sposób parzenia. Kawę tą należy zmielić dość grubo, następnie zalać gorącą, filtrowaną wodą i parzyć przez około 4 minuty. Jak podkreślają bariści, kawa najlepiej smakuje, jeśli nie jesteśmy głodni, spragnieni i nic nie ma wpływu na nasze kubki smakowe.

Jeżeli chodzi o sam smak kawy, jest ona bardzo łagodna, a jednocześnie ma bogaty profil sensoryczny. Kwasowość i goryczka zostały usunięte przez enzymy trawienne, dlatego kawa ma nutę lekko orzechową lub czekoladowo-karmelową, o aromacie lekko owocowym.

Ile kosztuje najdroższa kawa świata kawa?

Koszt kawy waha się w zależności od producenta. Koszt jednej filiżanki waha się średnio od 30 do 100 dolarów (czyli nawet do ponad 450 zł!). Niestety wiele kaw jest produkowanych przez zwierzęta hodowlane.

Czy picie kawy Kopi luwak jest bezpieczne?

Owszem. Ziarna są doskonale oczyszczone, a następnie są prażone w bardzo wysokiej temperaturze ponad 200 ℃. Te dwa czynniki sprawiają, że kawa jest całkowicie bezpieczna do picia.

Jednak wciąż należy pamiętać o tym by wybierać etycznie. Dzisiejszy kawy typu “Kopi Luwak” nie mają z etyką wiele wspólnego i tylko dokładają cegiełkę do wystarczająco dużego problemu wykorzystywania zwierząt.

Inne najdroższe kawy świata

Kopi luwak to nie jedyna droga kawa. Istnieją równie drogie inne kawy. Oto niektóre z nich:

  • kawa z czarnej kości słoniowej (500 dolarów / 0,5 kg),
  • Hacienda La Esmeralda (35 dolarów / 0,5 kg),
  • Kawa Świętej Heleny (80 dolarów/ 0,5 kg),
  • jamajska kawa Blue Mountain (50 dolarów/ 0,5 kg).

Autor:Labuna.pl