Jak wiadomo zaparzenie kawy, o jakiej często marzymy, nie jest taką łatwą sprawą. Najłatwiej oczywiście byłoby zamówić taką kawę u profesjonalnego baristy. Jeśli jednak nie mamy akurat takiego pod ręką albo nie zamierzamy wydawać majątku za każdym razem, gdy chcemy się napić dobrej kawy, to staramy się przygotować ją sami. W tej sytuacji korzystamy z wielu różnych metod parzenia kawy, w których pomocne są nam specjalne urządzenia. Tutaj mamy szeroki wybór metod i związanych z nimi urządzeń, między innymi kawiarki, ekspresy przelewowe, drippy, ekspresy ciśnieniowe, syfony do kawy, zestawy aeropress czy też frenchpress. Oczywiście możemy także być fanami kawy parzonej bez pomocy tak wyrafinowanych urządzeń, czyli na przykład kawy po turecku lub tej robionej metodą cold brew.

Metody parzenia kawy

Jeśli jesteśmy amatorami kaw parzonych metodami przelewowymi, to bardzo ważną sprawą jest dobór odpowiedniego filtra. Jedną z najpopularniejszych i najprostszych metod parzenia kawy jest użycie drippera. Dripper jest to po prostu coś w rodzaju filiżanki lub lejka z odpowiednimi dziurkami na spodzie. Konieczne do jego prawidłowego dziadziała, jest oczywiście zastosowanie odpowiedniego filtra. Istnieje bardzo wiele rodzajów dripperów przykładowo Hario, Chemex, Origami, Melitta, Mr Clever Dripper, Tiamo, Kalita, AltoAir.

Rodzaje filtrów do kawy

Na rynku znajdziemy całe mnóstwo filtrów przeznaczonych do zastosowania w tych alternatywnych metodach przygotowywania kawy. Będą to zarówno filtry dedykowane konkretnym urządzeniom różnych firm, ale także takie uniwersalne pasujące do wielu typów urządzeń. Dobór filtra ma wielkie znaczenie dla smaku naszej kawy. Wszystkie filtry w tych alternatywnych metodach możemy podzielić ze względu na ich budowę na 3 podstawowe typy. W drippach oraz chemexach używa się filtrów stożkowych. Są one oczywiście dostępne w różnych rozmiarach dopasowanych zazwyczaj do konkretnych marek lub modeli urządzeń. W starszych ekspresach przelewowych i w automatach Moccamaster używa się filtrów o dnie w kształcie trapezu, podwójnie zaginanych. Przy metodzie aeropress filtry mają po prostu kształt okrągłego płatka.

Jeśli już wiemy jakiego rodzaju kształt ma filtr do naszego urządzenia, musimy podjąć decyzję co do wyboru materiału, z jakiego wykonany jest filtr. Do wyboru są filtry metalowe, materiałowe oraz papierowe. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety.

Filtry metalowe — można ich używać praktycznie w nieskończoność. Trzeba je jednak regularnie czyścić. Dostępne są filtry w formie mikrodziurek w cienkiej blasze albo bardzo drobnej siateczki. Największą wadę tego typu rozwiązania jest przepuszczanie drobnego pyłu. A słabo przefiltrowana kawa może wielu osobom nie odpowiadać w smaku. Siateczka wydaję się tutaj trochę lepszym rozwiązaniem, ale jest znacznie trudniejsza w czyszczeniu.

Filtry materiałowe — są znacznie lepsze od metalowych w wyłapywaniu drobnego pyłu, co znacznie polepsza smak kawy. Tak samo, jak metalowe są wielokrotnego użytku, ale ich czyszczenie jest znacznie trudniejsze. Filtry takie należy prać między użyciami, czasami bardzo trudne jest także całkowite usunięcie pozostającego w nich zapachu.

Filtry papierowe — jest to najczęściej i najpowszechniej stosowany rodzaj filtrów. Tutaj unikamy kłopotów związanych z czyszczeniem filtrów i przenoszeniem przez nich zapachów do następnej kawy. Oczywiście jest to rozwiązanie droższe w użytkowaniu i generujące dużą ilość śmieci.

Filtry białe czy brązowe

Należy pamiętać o tym, że filtry brązowe mogą przenieść do kawy trochę swojego zapachu, dlatego przed użyciem dobrze jest przepłukać je wrzątkiem. Filtry białe, czyli te które zostały poddane wybielaniu, pozbawione są ligniny i dzięki temu nie zmieniają smaku naszej kawy. Jeśli jednak w kawie z białego filtra wyczuwasz posmak papieru, to też możesz przed użyciem przepłukiwać je wrzątkiem.

Filtry dedykowane do odpowiednich urządzeń

Chemex — do swoich zaparzaczy Chemex Coffee Maker oferuje filtry papierowe białe kwadratowe, papierowe brązowe kwadratowe oraz papierowe białe okrągłe. Wszystkie one dostępne są w rozmiarach do zaparzaczy na 6,8 lub 10 filiżanek. Do mniejszych urządzeń na 3 filiżanki dostępne są filtry papierowe białe lub brązowe niezłożone.

Origami — białe papierowe filtry dostępne są w rozmiarach S i M stosowanych także przez innych producentów.

Clever — Do drippów Clever pasuje większość filtrów z płaskim dnem z ekspresów przelewowych między innymi te od ekspresu Moccamastter. Należy tylko pamiętać o wielkości filtrów — do wyboru jest nr 1 i nr 4..

Filtry do kawy podsumowanie

Należy pamiętać, że im grubszy filtr, tym dłużej trzeba czekać na przelanie się przez niego wody, co znacznie wydłuża czas przygotowywania kawy. Gruby filtr zatrzymuje za to więcej drobnych pyłów, wpływając na smak i konsystencję kawy. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, jaki filtr będzie dla nas najlepszy. Wszystko zależy od rodzaju kawy, grubości jej zmielenia, jakości wody i w końcu oczywiście od naszego smaku i naszych przyzwyczajeń. Tak więc najlepszą metodą jest porównywanie smaku i aromatu kaw przygotowanych przy użyciu różnych filtrów i dobranie takiego, jaki nam właśnie odpowiada.