• Kawa ziarnista do alternatywnych metod parzenia

  • Parametry

Najprościej jest wsypać kawę do kubka lub filiżanki i zalać wodą, jednak w ten sposób nie zawsze wydobędzie się z kawy wszystkie walory smakowe i zapachowe. Z tego powodu na bazie wieloletnich doświadczeń stworzone zostały alternatywne metody parzenia kawy, dzięki którym ten sam napój, w zależności od przyrządzenia, ma inny smak i aromat.

Kategorie parzenia kawy

Jest wiele różnych metod na przygotowanie kawy i można je podzielić na cztery różne rodzaje w zależności od sposobu wprowadzenia wody do procesu parzenia: gotowanie, gdzie napar przyrządza się np. w tygielku, immersja, w której wykorzystuje się urządzenia takie jak French Press, przelew czyli swobodny przepływ wody przez zmieloną kawę gdzie stosuje się różnego rodzaju drippery jak V60 czy Chemex, metody ciśnieniowe obecne we wszystkich ekspresach i kawiarkach oraz urządzeniu AeroPress. Inny podział dzieli metody na grawitacyjne, gdzie woda przelewa się przez kawę i wypłukuje wszystkie szkodliwe związki chemiczne oraz immersyjne, gdzie zmielone ziarna podlegają procesowi infuzji, a następnie gotowy napar jest oddzielany.

Rodzaje urządzeń do przelewowego parzenia kawy

Do przelewowego przyrządzania kawy mogą posłużyć różne urządzenia. Jednym z nich jest dripper V60 wprowadzony w 2004 roku przez firmę Hario. Jego nazwa wywodzi się od kąta, pod jakim wykonany jest stożek. Taki kształt ma zapewnić dłuższy kontakt wody z kawą, co wydobywa bogatsze nuty aromatyczne i smakowe. Uzyskany w ten sposób napój kolorystyką przypomina bursztyn lub herbatę. Do przygotowania naparu w ten sposób odpowiednia będzie kawa ziarnista jasno palona. Innym naczyniem, w którym możemy zaparzyć kawę, jest Chemex. Ma on kształt klepsydry, a w miejscu zwężenia charakterystyczny uchwyt z rzemykiem. Kawa do  Chemexu przyrządzona w ten sposób jest lekka, orzeźwiająca i pozbawiona posmaku goryczki. Konsystencją i smakiem przypomina herbatę.

Ciśnieniowe parzenie kawy

Oprócz automatycznych ekspresów ciśnieniowych, w których trzeba jedynie nacisnąć przycisk, istnieją inne urządzenia służące do przygotowywania kawy pod ciśnieniem. Jednym z nich jest AeroPress skonstruowany w 2005 roku przez Alana Adlera. Zasada działania polega na umieszczeniu w większym cylindrze sitka z filtrem, na który wsypujemy zmieloną kawę. Następnie całość zalewamy wodą, mieszamy i przeciskamy przez filtr przy pomocy tłoka zakończonego uszczelką. Jaka kawa do AeroPressu będzie najlepsza? Kawa jasno palona, średnio palona oraz mocno palona mogą być z powodzeniem stosowane w tej metodzie.  Innym urządzeniem, które jest niezwykle popularne ze względu na swoją uniwersalność, jest French Press. Jest to dzbanek wykonany ze szkła, w którym umieszczony jest tłok zakończony sitkiem. Przygotowanie w nim kawy jest niezwykle proste. Wystarczy wsypać odmierzoną ilość kawy, zalać wodą i zostawić na pewien czas, aby zaszedł proces infuzji. Po wszystkim przez powstały napar przeciskamy tłok, a gotowy napój przelewamy do filiżanek. Oprócz parzenia kawy French Press może posłużyć do przygotowywania herbaty, naparów z ziół oraz spieniania mleka.