• Herbata Oolong

  • Parametry

Znawcy i miłośnicy herbat wiedzą, że prawdziwa przygoda z ich niepowtarzalnym smakiem wcale nie kończy się na popularnej i zdrowej zielonej czy czarnej herbacie. Wśród gatunków uważanych za niezwykłe, oryginalne w smaku i o nietuzinkowych właściwościach, jest herbata Oolog, dedykowana koneserom – również ze względu na niepowtarzalną barwę, jaką przybiera jej napar. Mowa tu o tajemniczej, turkusowej herbacie, nazywanej czasem również smoczą, której najwytrawniejsze gatunki dojrzewają w odpowiednich warunkach nawet przez sześćdziesiąt długich lat. Co zatem tkwi w tej herbacie i dlaczego jest tak niesamowita?

Czytaj więcej

Czym jest tajemnicza herbata Oolong?

Różnic między szmaragdową herbatą a innymi gatunkami jest kilka i dość łatwo je wychwycić. Przede wszystkim zupełnie inaczej przebiega proces tworzenia tego gatunku. Podczas gdy w przypadku czarnej herbaty mamy do czynienia z kilkuetapowym procesem schnięcia i wytrząsania liści, które następnie poddawane są całkowitej fermentacji, w przypadku najlepszych herbat Oolong fermentacja w pewnym momencie zostaje zatrzymana. Z tego powodu mówi się o jej połowicznej fermentacji. Można powiedzieć, że jest dość uniwersalnym naparem, stanowiącym coś w rodzaju pomostu pomiędzy herbatą czarną a zieloną, ponieważ posiada cechy obu z nich. Najbardziej cenione przez smakoszy i koneserów tego gatunku są te z herbat, które na zaparzenie czekają w określonych warunkach nawet ponad pół wieku – to właśnie czasowi zawdzięcza się ich niebywały smak i aromat, trudny do pomylenia z jakimkolwiek innym.

Kolor to jednak nie wszystko, co wyróżnia tę niepowtarzalną roślinę i przygotowywane z niej napary. Jej skład wiele mówi o tym, dlaczego warto ją wprowadzić do codziennej diety.

Właściwości najlepszej herbaty Oolong

Skład i właściwości herbaty Oolong są naprawdę imponujące. Zawiera w sobie całą masę witamin i minerałów, wśród których najczęściej wymienia się takie, jak: witamina A, C, E i dwie witaminy z grupy B: B1 oraz B2. Jeśli chodzi o minerały, jej picie wzbogaca organizm w takie związki, jak fosfor, magnez, wapń czy cynk. Poziom kofeiny, jaki w sobie zawiera, jest z kolei znacznie niższy, niż w przypadku innych gatunków herbat, dlatego uważana jest za nieco mniej pobudzającą, za to mającą niepowtarzalny smak. W składzie takiej herbaty nie może zabraknąć także polifenoli, w tym przypadku konkretnie głównie katechin. Poziom ich jest znacznie wyższy niż w czarnej herbacie, ale z kolei znacznie niższy, niż w herbacie zielonej.

Herbata Oolong ma opinie bardzo zdrowej i chętnie stosowanej w kuracjach przeróżnych schorzeń. Przede wszystkim zaś wybierana jest przez osoby cierpiące na nadwagę i chcące poprawić metabolizm. W badaniach wykazano pozytywny wpływ tego gatunku herbaty na przyspieszenie metabolizmu, głównie zaś na polepszenie procesu spalania tłuszczów. Herbata ta stosowana jest jednak również i ze względu na inne swoje właściwości, jak antyoksydacyjne, czyli działanie przeciwstarzeniowe, stosowana jest profilaktycznie dla zachowania w lepszym stanie tkanek i samych komórek ciała. Udowodniono również, że może skutecznie opóźniać zapadanie na poważne choroby związane z układem sercowo-naczyniowym, takie jak udary mózgu czy równie niebezpieczną miażdżycę. Regularnie pity napar tej herbaty niweluje też możliwość zapadania na choroby cywilizacyjne, nowotwory, nadciśnienie, Alzheimera, cukrzycę czy chorobę Parkinsona. Najlepsza herbata Oolong będzie miała pozytywny wpływ także na zęby, wykazując działanie przeciwpróchnicze. Ogólnie przyjmuje się, że herbata ta jest zdrowa i bezpieczna, jedynie niezalecana kobietom w ciąży ze względu na możliwość zmniejszenia przyswajalności kwasu foliowego.

Herbata Oolong – gdzie kupić najlepsze gatunki?

Jeśli herbata Oolong opinię ma tak dobrej i prozdrowotnej, jak widać, nie będzie można jej kupić w dowolnym sklepie. Najlepsze oferty, różnorodność i atrakcyjne ceny może zapewnić jedynie dobrze wyposażony, profesjonalny sklep z kawami i herbatami – jak Labuna. Jeśli zastanawiasz się nad herbatą Oolong i tym, gdzie kupić jej najlepsze gatunki, znalazłeś się w odpowiednim miejscu.

W ofercie posiadamy najcenniejsze propozycje pochodzące od światowych producentów herbaty, poważanych wśród znawców tego aromatycznego naparu. Wśród produktów nie mogło zabraknąć takiego suszu, jak Teasome Oolong Golden Lily w opakowaniu 50 g czy wersji White Orchid. To w pełni naturalne produkty, pochodzące z ekologicznych, zrównoważonych plantacji, przygotowanych zgodnie z oryginalnymi recepturami. To prawdziwa gratka i rarytas na polskim rynku, ponieważ ta pochodząca z chińskich prowincji Fujian herbata jest w naszym kraju praktycznie nieosiągalna. To kolejny powód, dla którego po prostu trzeba jej skosztować. Charakterystyczny jest przede wszystkim smak odpowiednio przygotowanego naparu – można w nim znaleźć niepowtarzalne kwiatowe nuty w połączeniu ze słodyczą egzotycznych owoców i ledwie wyczuwalnym posmakiem prażonych orzechów. Każda z prezentowanych odmian będzie się nieco różnić, przede wszystkim intensywnością, każda jednak będzie gwarantować niezapomniane doznania smakowe.